Ekstrem spor kitapları, adrenali kelimelerde arayan okurlarla yazarları buluşturuyor. Kimi zaman dalgalara karşı olan mücadeleyi, kimi zaman bir mağara dalışı serüvenini, kimi zaman da bir kaya tırmanışı macerasını anlatan bu kitaplar, ekstrem spor dalları ile ilgili olan kişilerin başucu eserleri olmaya aday

Yaşamın Kıyısında: Hayatta Kalma Rehberi / Frances Ashcroft

Yaşamın Kıyısında: Hayatta Kalma Rehberi / Frances Ashcroft

Cahide Ekiz tarafından çevrildikten sonra 2018 yılında ilk baskısını yapan Yaşamın Kıyısında: Hayatta Kalma Rehberi, ekstrem spor ve doğada hayatta kalma meraklılarının mutlaka kitaplıklarında bulundurması gereken bir eser. Dağcılık, dalgıçlık, kutup keşif gezileri gibi yaşamın sınırlarını zorlayan aktivitelerden bahseden Frances Ashcroft, aynı zamanda bilimsel açıklamalar ışığında sebep-sonuç ilişkisi kuruyor. Ekstrem spor ve rotalarla beraber tarih ve bilim dolu bir kitap okumak size çekici geliyorsa bu eseri okunacak kitaplar listenize mutlaka ekleyin.

Dağcılık: Zirvelerin Özgürlüğü / Don Graydon, Kurt Hanson, Mountaineers Club

Dağcılık: Zirvelerin Özgürlüğü / Don Graydon, Kurt Hanson, Mountaineers Club

En iyi ekstrem spor kitapları listemize, dağcılıkla ilgilenen herkesin okuması gereken bir kitap ile devam ediyoruz. 1906 yılında kurulmuş The Mountaineers Club, yani Dağcılık Kulübü’nün tecrübesini aktardığı bu kitap, Don Graydon ve Kurt Hanson editörlüğünde derlenmiş. Dağcılık Kulübü’nün 60 yıllık birikimi ile oluşturulmuş bu kitap, 1960 yılındaki baskısından sonra geliştirilmeye devam ederek günümüzde 6. edisyonuna ulaşmış. Dağcılık konusunda bir başucu kitabı arıyorsanız bu konuda en iyi cevap hiç şüphesiz Dağcılık: Zirvelerin Özgürlüğü.

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı / Robert Maynard Pirsig

Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı / Robert Maynard Pirsig

Bir adamın iki oğlu ve bir arkadaşı ile beraber çıktığı motosiklet yolculuğunu anlatan Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, şehrin yapaylığından doğanın natürelliğine kaçmak isteyenleri uzun soluklu bir maceraya davet ediyor. Roman, otobiyografi ve felsefi deneme türlerini harmanlayan bu kitap, sizi motosikletle beraber bir düşünsel yolculuğa çıkarıyor. 2018 yılı ile beraber 10. baskısı çıkan Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı, hayatı anlama serüvenine çıkmış her bireyin ölmeden önce mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Dünyanın En İlginç Sporları / Ümit Horasanlı

Dünyanın En İlginç Sporları / Ümit Horasanlı

2009 yılında Safran Yayınları bünyesinde basılan Dünyanın En İlginç Sporları, benzersiz bir araştırma kitabı. Tehlikelerin en büyüğünü gözel alan sporcuları ve onların ilgilendiği adrenalin dolu sporları anlatan bu spor kitabı, ekstrem sporların hepsinden kısa kısa bahsediyor. Gökdelenlerden boşluğa atlamak, hiç inilmemiş derinliklere dalmak, hız sınırlarını zorlamak ve rekor tırmanışlar denemek… Ümit Horasanlı tarafından yazılmış bu kitapta hepsi ele alınmış.

Her Yönü ile Dağcılık ve Tırmanış Kitabı / Tony Lourens

Her Yönü ile Dağcılık ve Tırmanış Kitabı / Tony Lourens

Ekstrem spor kitapları listesinde dağcılıkla ilgili her şeyi barındıran bir kitap arıyorsanız Her Yönü ile Dağcılık ve Tırmanış Kitabı tam size göre. Dağcılıkla alakalı teknikler, malzemeler ve teknolojik gelişmelerden bahseden bu kitap, aynı zamanda zorlu bir tırmanış esnasında dikkat edilmesi gereken şeyleri ve tırmanış grubuna nasıl liderlik edilmesi gerektiğini de ele alıyor. 40 yılı aşan dağcılık tecrübesini bu kitapla aktaran Tony Lourens, Alfa Yayınları sayesinde bize ulaşıyor. Kitabın basım tarihi 2010.

Mağaralar ve Yeraltı Irmakları / Temuçin Aygen

Mağaralar ve Yeraltı Irmakları / Temuçin Aygen

2011 yılında DSİ Ankara bünyesinde basılan Mağaralar ve Yeraltı Irmakları, dünyanın en ünlü mağaraları hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bir kitap. Mağara bilimi ve mağaracılık hakkında merak ettiğiniz birçok detayı bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Örneğin dünyanın en ünlü mağaralarından biri olan Mammoth Cave için sayfa 71’e bakmanız yeterli. Kitapta geçen Türkiye mağaraları ve kaynaklarından bazıları ise şöyle sıralanmış: Antakya-Harbiye kaynakları, Maraspoli, Karagöl Düdeni, Damlataş ve Yatağan Mağarası…

Dokuz Canlı Ol: Hayatta Kalma Rehberi / Hugh McManners

Dokuz Canlı Ol: Hayatta Kalma Rehberi / Hugh McManners

Uzun doğa maceralarında her şeyi bilen biri olmak istiyorsanız müzisyen ve hayatta kalma uzmanı olan eski asker Hugh McManners tarafından yazılmış Dokuz Canlı Ol: Hayatta Kalma Rehberi isimli kitabı mutlaka okumanız gerekiyor. Doğa ile ilgili kitaplar konusunda bu kitap kesinlikle tam teşekküllü bir rehber. Fotoğraf ve çizimlerle zenginleştirilmiş kitap, en eski atalarımızdan gelen doğada hayatta kalma bilgilerinin yanı sıra yön bulma, su arıtma, acil yardım, ateş yakma, su toplama ve barınak yapımı gibi bilgileri içeriyor. Uzun bir doğa macerasına hazırlanıyorsanız bu kitabı mutlaka çantanıza koyun. En iyi ekstrem spor kitapları arasında yer alan bu eser, 2009 yılında Kaknüs Yayınları tarafından basılmış. Kitabın çevirmenleri ise Zeynep Çiftçi ve Zeynep Gökay Üstün.

Yamaç Paraşütü: Başlangıç Seviyesi Pilotları İçin / M. Can Gül

Yamaç Paraşütü: Başlangıç Seviyesi Pilotları İçin / M. Can Gül

2014 yılında Aura Yayınevi tarafından basılan Yamaç Paraşütü: Başlangıç Seviyesi Pilotları İçin isimli kitap, bu ekstrem spor hakkındaki tüm detayları içeriyor. Yamaç paraşütü, bir doğa sporu olmasının yanı sıra aynı zamanda havacılık sporu olarak tanımlanıyor. Sıkı bir disiplin ve kusursuz bir gözlem yeteneği isteyen yamaç paraşütü, bu konuda uzmanlaşmak isteyenlerin her ayrıntı konusunda bilgi sahibi olması gereken bir spor. Kendinizi bir uçuş meraklısı olarak tanımlıyorsanız 1991 yılından beri yamaç paraşütü eğitimi veren M. Can Gül’ün hazırladığı bu kitap, size makro meteorolojiden mikro meteorolojiye, teknik tecrübeden malzeme bilgisine kadar her ayrıntıyı öğretecek.

Doğa Sporlarında Kadınlar / Judith Niemi

Doğa Sporlarında Kadınlar / Judith Niemi

Doğa ve spor kitapları listemize kadınlar özelinde devam ediyoruz. Judith Niemi tarafından yazılmış Doğa Sporlarında Kadınlar kitabı, adından da anlaşılacağı üzere kadınlar ve doğa sporlarını inceliyor. 2004 yılında Bilge Kültür Sanat Yayınları tarafından basılan kitap, kadınlara korkularını alt edip kendine güven fikrini aşılamayı hedefliyor. Odun kesmek, bıçak bilemek, düğüm atmak gibi temel doğa becerilerinin yanı sıra yemek pişirmek, temiz kalmak ve uygun kıyafet seçimi hakkında bilgiler içeren kitap, doğa sporu tutkunu kadınlar için oldukça ayrıntılı bir rehber.

Rafting: Herkes İçin / Jib Ellison

Rafting: Herkes İçin / Jib Ellison

Bilge Kültür Sanat Yayınları’nın bastığı bir diğer ekstrem spor rehberi olan Rafting: Herkes İçin, Jib Ellison tarafından hazırlanmış ve 2006 yılında Hülya Yeltepe Ercan ile Nuri Topsakal çevirmenliğinde okurlara sunulmuş. Kitap, rafting hakkında temel bilgilerden uzman tekniklerine kadar her şeyi içeriyor. Rapidlerde, engellerde, dalga ve deliklerle nasıl yol alınmalı? Rafting için kürek çekme stilleri nelerdir? Botla nasıl manevra yapılır? Wrap olma ya da devrilme anlarında neler yapılır? Rafting komutları nelerdir? Nehrin zorluğu nasıl okunur? Rafting: Herkes İçin kitabında tüm bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Yönetim Kurulundan Sörf Tahtasına / Cihangir Koşu

Yönetim Kurulundan Sörf Tahtasına / Cihangir Koşu

Herkes hayallerinin peşinden koşmak istiyor, ama kaçımız gerçekleştirebiliyor? Cihangir Koşu, bunu gerçekleştirmiş ve anılarını da bir kitaba dökmüş. Yönetim Kurulundan Sörf Tahtasına, uzun yıllar boyunca uluslararası şirketlerle çalışan ve aynı zamanda profesyonel bir sörfçü olan Cihangir Koşu’nun, iş dünyasından ayrıldıktan sonra Alaçatı’ya yerleşip yazdığı bir kitap. 2015 yılında Cinius Yayınevi tarafından basılmış.  

Bir Yorum Yazın

PIN IT
Yapılacak harika şeyleri keşfedin!
This is default text for notification bar